juba ammu olin ma otsustanud, et tahan minna Minu Eesti mõttetalgutele. Ikka eesti põlve uueks looma, oma rahval õnne tooma. Võtsin kimbukese lähemat rahvast kokku - kästi ju kolmekaupa tulla, nagu nõukaaegsed troikad - ning panime plaani maha. Valisime endale ühe koja välja, mis suhteliselt käidavas kohas asuks. Alles peale enda registreerimist hakkasime vaatama, et toimumispaigaks on Eesti puuetega inimeste koda...
Igaljuhul läksime kohale, kes suurema, kes vähema skepsisega. Tundus, et maja ka mingil määral mõjutas kokkutulnud rahvast, üsna mitmed olid vaegliikujad. Rahvast oli noort ja vana, kummalist ja veel kummalisemat - nii neli-viiskümmend inimest. Meie talgujuht oli kena naisterahvas, kes viis asja edukalt läbi, ehk ainult veidi lasteaiakasvatajalikult. Üritus algas Tommi kõnega, mis minu meelest oli liiga pessimistlik. No et Eesti Nokiat pole tegelikult olemas jne. Siis hakati teemasid esitama. Täiesti ettekavatsematult tõstatasin ka ise teema ning sain spontaanselt teemajuhiks! Olin ise ka täitsa üllatunud. Evelin tegi samamoodi. Ehhh, Evelini teema osutus populaarsemaks :) Üritus ise kestis 10 - 15, kusjuures minu jaoks järjepidevalt ja intensiivselt. Isegi lõuna aeg ei tulnud meelde! Olime enne end varustanud pirukate ja muu kraamiga, et nälga peletada. Majas panime oma söögikraami kilekotiga köögi nurka ning oleks äärepealt lahkudes maha unustanud. Hiljem, kui ma koti lahti harutasin, leidsin sealt seest meie kraami + võõra ümmarguse leivapätsi! Tundub, et mõtlemine on siiski tegevus, mis toob leiva lauale :D
Selline oli minu (meie) teema tulemus:
Minu jaoks on antud teema üsnagi huvitav. Nimelt kuulun ma ise päris mitmesse vabatahtlikku organisatsiooni ning meid võiks olla tunduvalt rohkem. Teeme ära'd ise põhinevad ju ka vabatahtlikkusel, kuid on rohkem nagu kampaaniad, kuid vabatahtlikku tööd (edaspidi VT) peaks siiski tegema järjepidevamalt. Meie mõtlemisest said paberile sellised ideed:
- tuleb ise otsida võimalusi VT-s osalemiseks
- tuleb neid võimalusi tutvustada oma pere- ja sõpraderingis, tööl jm.
- peab ka ise oma tuttavaid VT-sid tunnustama ja julgustama
- meie vestluses tõusis pidevalt mure poisslaste pärast. Koolis nad ei käi, ei õpi, lähevad pätiks ja siis peavad maksumaksjad neid oma raha eest kinnimajas ülal pidama. Peaks kooli läkitama rohkem meessoost isikuid, kes nendega tegeleks. Näiteks võiksis mehed, ka hetkel töötud, tegeleda probleemsete poisslastega. Või pädevad pidama koolides tunde.
- põhimõtteliselt on olemas lehekülg www.heategu.ee, aga paljud sellest teavad? kas kõik VT-organisatsioonid on end sinna riputanud? Rohkem teavet!
- rohkem positiivset reklaami. On küll olemas juba Aasta vabatahtliku üritused, kuid võiks olla rohkem persoonilugusid nt maakonnalehtedes. Üks asi, mis inimesi tihti liikvele suudab saada, on edevus.
- mõelda välja mingeid muid vabatahlikke motiveerivaid või tunnustavaid märke. Kunagi olevat olnud kampaania-kleepekas "Olen eeskujulik liikleja" või midagi taolist, võiks olla ka märk "Olen hea kodanik" vms. Mingeid muid otseseid soodustusi ei suutnudki välja pakkuda...
Ühiskondlikus plaanis
- peaks VT võrdustama töökogemusega, mitte toppima seda hobide rubriigi alla
- mõistlikkuse piires peaks lastel hakkama harjutama töökogemust. Sõnastatud sai see ÜKT-na ehk ühiskondliku töö kogemusena. Nõuka-ajal oli vist taoline asi olemas, pidi kooli peenraid rohima ja moosi jaoks marju korjama. Praegu võiks olla valikuteks näiteks kodutute loomade varjupaigad, kooli ümbruskonna pargid, hooldekodud vms. Ehk jääb siis lastel vähem aega rumalusteks ning tekib teadlikkus ning empaatia nõrgemate suhtes?
- mujal maailmas on sõjaväekohustusele populaarne alternatiiv tsiviilteenistus. Eestis on see pigem religioossetel põhjustel tingitud harv erand. See võiks olla populaarsem ning soovitatav ka nendele, kes seni nt tervislikel põhjustel sõjaväkke ei pääsenud. Teenistus peaks arendama meeskonnatööoskusi, distsipliini ja kõike säärast, mis ka hilisemas karjääris võiks kasulikud olla.
- meie sotsiaaltöövaldkonnaga kursis olev liige soovitas kindlasti lisada ka prosotsiaalsete väärtuste propageerimine ühiskonnas. Olen nõus!!
- omavalitsusel võiks olla raha VT propageerimiseks ning motiveerimiseks, vähemalt mingis ulatuses. Las nad siis ka kuulutavad ühtteist välja, loovad projekte, koordineerivad. Toimivaks näiteks võiks olla kevadises koristustalgud siin-seal Eestimaal.
- võiks kohe terve kollektiivi kaasa võtta ja aegajalt midagi head ja vabatahlikku ise ära teha!
- viimane punkt on enam provokatiivse mõttega: töönädal peaks lühem olema, et inimestel jaguks jaksu ka VT-ga tegeleda. Samas, kuidas saaks kontrollida, kas ülejääv aeg tõesti kulub VT-ks või millekski muuks? Vestluskaaslatel tekkis ka äge arutelu selle üle, et peaks riigiasutustes lõpetama "tagumikutunnid" ning peale konkreetse töö lõpetamist suunama kasulikumale lõigule.
Muid noppeid:
- suguvõsaga võiks ikka üheskoos kartuleid panna/võtta. See on ka suhtlemise poolest hää.
No comments:
Post a Comment