Monday, December 22, 2008
kajab kultuurat
Saturday, December 13, 2008
kadri 30 - juhhuu
tuba-kaka-ubandus ja kommentaare viikingiaegsete liharaiumiskommete kohta
Monday, December 8, 2008
Sunday, November 30, 2008
ahjaa...
vahepeal toimus ka üks teine kena ja tähelepanuväärne üritus, teaduskogude konverents. Päris paljusid inimesi ma sealt teadsin (muidugi loodusteaduste ja mingil määral ka ajaloo vallast). Erinevate teadusharude miximisel võib tekkida haruldane sünergia - mind peetaksegi tavaliselt "piiriteadlaseks", kuid igal taolisel üritusel saan ma ideid juurde ja juurde ja juurde - iseasi on muidugi nende teostatavus. Ja otstarbekus. Aga mõttemänguks on kõik ideed muidugi suurepärased. Tasuta süüa sai ka.
Sunday, October 12, 2008
skoola neli
Tallinlased kodu poole (ehk Evelin, mina ja Veiko peale üritust)
Geoloogid tahavad seina näha ja mäetehnikud tahavad ökogigante näha!
niinii, jõudsin just tagasi neljandalt sügiskoolilt. Küll juhtus seal üht ja teist, enamus läks korda. Käesolev kogumik oli neljas minu (kaas)toimetatud raamat ja teine, kus ma esidaame. Tundub, et pole vigagi - ehkki enda tööd, onju, ei sobi kiita! Ööbimine oli muidugi superlux, Mäetaguse mõisahotell. Numbritoad, restoranisöögid...kõrval asus ka spa, mida me laupäeva õhtul ka väisasime lühidalt. Väike bassein, paar mullikat ja kaks sauna. Polnud viga. Olime üritusele ka üürinud sauna ja 1 mullivanni peamajas. Väikesed tegid jälle põrsast (seakari, aga mitte ülikooli geoloogiatudengid, parafraseeriks siinkohal filmitsitaati). Aga nad ka maksavad ise selle kinni, niiet ise teevad, endale mätsivad! Iga aasta sama jama!!
Ettekanded olid täitsa tasemel, panin paar asja kõrva taha. Nõuavad ehk lähematki kaemist.
Muuhulgas toimus meil ka üks koosolek ja sain endale kaela uue ameti - olen nüüd geoloogia sektsiooni juhatuse liige.
Friday, October 10, 2008
meenutusi reich'ist: berliin
Berliini müür profiilis. Küll selle ehitamisega nähti vaeva, et keegi ikka üle ei saaks. Üks nutikas täiendus, kui ma Willist õieti aru sain, oli kanalisatsioonitorude asetamine müüri harjale.
Sektor C(harlie) :D fiktiivne, aga mõtlemapanev.
Humboldti ülikool. Ei kommentaari, aga tervitaks siinkohal näiteks Thomas G-d.
Mis muud, kui Brandenburgi väravad.
Thursday, October 9, 2008
Koht on spetsiaalselt valitud kõrge külastatavuse pärast, et iga päev ja alati võiks vaadata mälestusmärki kuritööohvritele. Minu meel läks seal ütlemata kurvaks. Muidugi nende pärast, kes pidid omal ajal süütult kannatama, neid oli palju ja nende saatus oli ebainimlik. Aga samuti ka eestlaste ja teiste väiksemate Ida-Euroopa rahvaste pärast. Natside süü on vaieldamatu ning karistus ja patukahetsus vältimatult vajalikud. Ja karistus oli pikk ning ükskikasjalik, kusjuures see ei tabanud mitte ainult natse, vaid saksa rahvast tervikuna (sh riigi jagamine, maani pommitatud linnad, tonne hävinud kultuuriväärtusi jms). Aga kas me kohtame vähimatki kahetsuse ilmingut teise kaasaegse kuritegeliku rezhiimi, bolshevike ning nõukogude liidu järglase, Vene föderatsiooni puhul? Kas on olemas bolshevismi ohvrite mälestusmärk Punasel väljakul? Kas on ilmutatud kahetsust terrori pärast? Naiivne küsimus, aga rõhub südant ja keelt: miks on ajalugu ja "õigus" ainult tugevamate, võitjate poolel? Miks võib NL sümboolikaga lippu jms kasutada, kuid haakristi puhul on paragrahv kärme tulema? Kas on üldse kunagi päriselt teada, palju inimesi jäi kadunuks või tapeti, palju represseeriti? On küll olemas Kommunismi must raamat (osaliselt mu õe tõlgitud), kuid pole seda päris läbi lugenud. Bolshevismi kurjuse paljastamine tundub olevat pigem kõrvaltee, mitte valitsev suund. Berliinis, nagu ma ütlesin, oli küll mälestusmärk Holokausti ohvritele, aga mida ma ei leidnud, oli mälestusmärk jagatud linna ja maa ohvritele, nt inimestele, kes püüdsid lahkuda Ida-Saksamaalt üle müüri (ja teadagi, mis nad said). Kas meil Eestis on üldse mälestusmärk kommunismi ohvritele (sõltumata rahvusest)? Tundub, et me selline sammaste-rahvas, võiks siis ju.
Ja teine küsimus: kaua võtab aega süü lunastamine? Mina olen üldiselt seisukohal, et süü läheb koos surmaga oma teed. Kui viimseni klammerdutaks kinni olnusse ning toimunud ülekohtusse, siis oleks see destruktiivne. Ikka leiab minevikust mingi küsimuse, piiritülist genotsiidini välja. Kui kaua kulub näiteks sakslastel, et end süüst vabana tunda, sest minu isikliku arvamuse kohaselt lööb see neil rahvusliku kompleksina aegajalt välja. Mõnes mõttes võiks laiendada "surm kõik haavad kustutab" ka Eesti puhul. Miks mõtiskleda toimunu, eriti okupatsiooni üle? Unustame ja lähem edasi, elame sõbralikult suure naaberrahvaga, venelastel kui inimestel pole ju viga midagi! Aga siin on põhimõtteline vahe. Nimelt sakslased tunnistavad (sunniti tunnistama) ja kahetsevad. Keegi ei kahtle selle koleduse toimumises. Nad saavad Holokausti lugusid söögi alla ja söögi peale, nende linnades on mälestusmärgid jne.jne. Ilma patutunnistuse ja kahetsuseta ei saa olla andeksandmist. Ilma südamest tuleva andestamiseta ei saa olla usaldust ega sõprust.
Tuesday, October 7, 2008
meenutusi reich'ist: Lübeck
Lübecki raekoda, igast keskaegset renoveeritud ninni ja nänni täis riputatud
Mariakiriku (ja jälle originaalsuspunktid) külje all istub vanapaha ise. No legendi järgi oli vennas tulnud ja näinud, et kibedasti midagi ehitatakse. Mõelnud, et ehk kõrtsi?! Löönud isegi sekka ja võtnud võimsalt ehitustöödest osa. Korraga aga selgunud, et ehitus hoopis kirikuks planeeritud. Oi, vanahalv vihastas, haaras suure kivitüki, kriipis ja küünistas ja tahtis ehitajaid visata. Need aga ütlesid, rahuna maha, vana, küllap ehitame siiasamma kõrvale ka kõrtsikese. Ja nii saigi.
Mariakirik tagantvaates. NB! Notke Surmatantsu üks originaalidest paiknes kunagi, enne pommitamist siin. Nüüd on alles ainult fotod. Kes tahab viimast (?) fragmenti näha, säädku sammud Nigulistesse.
Üks suvaline Lübecki väljak. Siin on igal teisel sammul keskaegne katedraalimõõtu kirik ja igal kolmandal maaliline vanaaegsete majadega platsike. Sorry to say, aga Tallinna vanalinn on justkui köömes köögipõrandal sellega võrreldes.
meenutusi reich'ist: Warnemünde
Kena väike sadamalinnake kanalite ja jahtidega
Nõnda veedavad oma suvepuhkuse sakslased! Selgus, et nad üürivad endile suvepäevaks sellise korvi mere ääres ja siis istuvad seal sees! Doreen oli muidugi hämmingus, et mina neid varem näinud polnud. Õhtul pannakse korvid kokku.
Igal pool on neil majakad...
meenutusi reich'ist: Rostock
Uhkuseallikaks oli ka võimas orel, selle miinuseks oli see, et päris palju inimesi (oli vist 6?) pidi seal sees pilli õhuga varustama.
Wednesday, September 24, 2008
conference :)
Rostock Mecklenburg Vorpommern
- Fokker 50!!
Sõitsin Läti papilennukifirmaga. Kui Leeli lennujaama jõudis, olid kõik lennukid juba ära lennanud ja ainult Fokker 50 oli maha jäänud. Kui ma esimest korda seda propelleritega põkat lennuväljal nägin ja taipasin, et mul tuleb sinna sisse ronida, tegi ikka meele hellaks küll. Pole just lustiline lennata propelleritega värisevas kapslikeses Riia poole. Lennustiil ja telikust väljaturritvad kaabli/traadikimbuotsad ei lisanud eriti kindlustunnet. Õnneks Riias sai edasi lennata lennukiga (ehk siis Boeinguga). Olengi peamiselt Boeinguga lennanud, välja arvatud Islandile (siis oli mingi muu, miski macarthur vms).
- die Bahn
ehk siis Rong. Berliini Hauptbahnhof on muljetavaldav ehitis. Rostockisse-sõit oli hakitud kolmeks osaks: kõigepealt ice-ga wittenbergesse, sealt re-ga schwerinisse ja sealt siis re-ga rostockisse. Mulle ice eriti meeldis, seda enam, et reisi lõpppunktiks pidi olema Aarhus (nostalgiline ohe).
- Wittenberge stiilipidu
kuidas siis teisiti nimetada vene vanadest koosnevat seltskonda, kellele sõitsid raudteejaama vastu kaks autotäit sõjaväeriietuses isikuid. Kusjuures üks autodest oli vana Tshaika, millel Saksa lipuga lehvis võidu imaginaarse riigi (ehk Nõukogude Liidu) lipp.
- Rostock
aga sellest pikemalt hiljem! Hostelist ehk niipalju, et olen millegipärast kolmeses toas, ehkki üksi. Nett elab all köögis mammutiaegses PC-s. Misasi on WiFi????
Sunday, September 14, 2008
Kõik-kõik on uus
Tuesday, September 9, 2008
(kerge hilinemisega)...Ha' det bra, Norge! (26. august)
Istun parajasti lennukis ja lendan viimaks tagasi koju. Eilne päev oli mega!! Läksin veelkord botaanikaaeda kiibitsema, et ehk saaks ikka natuke seemneid kaasa. Seletasin ka, kes, kust ja miks. Ja uskumatu lugu, rahvas lihtsalt tassis paar kastitäit üles ja ütles: aga palun! Võta, mida soovid. Uskumatu, nagu muinasjutt!! Olen siiamaani positiivselt rabatud. Tervis oli kehvake, aga kuna vaevalt, et enam sinna kanti satub, otsustasin siiski ka väikese laevareisi teha. Vaalaretkele ei julenud minna (et äkki külmetab juurde) ja ega poleks ka korralikult ajagraafikusse mahtunud. Läksin pealelõunasele fjordituurile. Või õieti polnudki tegu tuuriga, vaid tavaliini sõiduga. Sellisega, millega tööst väsinud tromsölased õhtuti oma kaljusaarekestele laiali sõidavad.
Täna pidin tõusma kella 5 paiku, et lennujaamabussile jõuda. Oslos oli mul transferide vahel üle kolme tunni vaba aega. Otsustasin, et lähen vaatan siis pealinna ka üle, sellest hoolimata, et pea kõik tuttavad väidavad, et see on üks ütlemata igav kohake. Plaanisin minna viikingilaevade muuseumisse. Aga mulle omaselt, läksin valesse :D! Aga see oli ka tore, Norra kultuuriajaloo muuseum, rõhuga viikingite aardeleidudel. Küll oli seal läbiroostetanud mõõku ja paatinaga kaetud kaelavõrusid ja muud ajastuhõngulist! Natuke pettunud olin muidugi, et laevu ei näinud, aga eks siis võtan järgmine aasta aega selle jaoks. Muide, sõit lennujaamast linna maksab 75 nokku üliõpilasele ja kestab 50 minutit. Muuseum oli õnneks grattis :) Mobiil sai tühjaks ja olin kellaaja suhtes veidi liiga optimistlik, aga lennukist siiski maha ei jäänud. Mis siis öeldagi (vahe)kokkuvõtteks? Ehk G'n'R rocklaulu parafraseerides: nothing lasts forever, not even cold Norwegian rain... (Oslos loomulikult sadas paduvihma)
Sunday, August 24, 2008
Tagasi tulin jala ja säästsin 25 ühikut. Selle tähistamiseks ostsin putkast jäätise, mis maksis 24 ühikut.
Saturday, August 23, 2008
Tromsø
Päev oli töine - käisin mitmes raamatukogus ja raamatupoes ja botaanikaaias. Kahjuks polnud käigud eriti tulusad. Homme plaanin minna mäele. Ja ahvatlev on ka vaala-safari, jalutasin õhtul linnas ringi ja nägin kuulutust. Kas minna?...
Friday, August 22, 2008
...teekond Norges jätkub. Peatselt peale lõunasööki sõitsin taksoga Bergeni lennujaama ja viuhh. Kusjuures tagasitee maksis 144 leud ehk 22 ühikut rohkem ?? Bergeni kant on ikka tore ja praegu plaanin sinna järgmise aasta kevadel uuesti sattuda, sümposiumile siis. Ehk siis õnnestub ka Chrisiga kohtuda, mis seekord ära jäi (kommunikeerumis-arusaamatused). Kas ka kursus kasulik oli? No seda vaatab edaspidi...
Oslo lennujaama mehed on varsti juba oma joped, arvutasin välja, et selle nädala jooksul kasutan selle teenuseid kolm korda. Lennundusest veel niipalju, et tundub, et põhjamaine juhtimisstiil on meie omast erinev. Olen seni lennanud peamiselt eesti õhuga, aga norra-tripil kasutan kõigil otsadel (kokku kuus) kohaliku liini teenuseid. No näiteks nende arusaam pidurdamisest on see, et võtavad õhus mootori välja, keeravad lennuki küljeli ja siis langeb kogu kupatus nagu kivi maa poole. Ja jõuab pidurdusrajale ikkagi liiga suure hooga. Aiai.
Esimesed muljed Tromsöst:
Külm.
Kurat, ongi vist Põhjanaba käes.
Fakkkk, sajab ka, nagu Norrale kohane.
Mis imelik punane kala see lennujaama ette tuledesse särama on pandud?
Õnneks sain flybusseni peale ja sõitsin linna. Kuna minu tagasihoidlik öömaja ühegi suurema hotelli lähedusse ei jäänud, pidin vihmas ka mõnegi maa jala astuma. Aga öömaja on ... suht ootamatu. Märksõnaks siis Ungari (inside joke). Mehitamata asutus, külalised teevad, mis tahavad. Minu toa eripäraks on see, et ta on väike ja ükski laelamp ei põle. Nurgas vaikib külmik. Seinal on peegel ja kraanikauss. Uksest voodini on 1,5 sammu. Voodist külmikuni 0,8 sammu. Seda ootamatumana mõjub seinal rippuv plasmatelekas! Aga koht on vaieldamatult odav. All saab priipäralt teed-kohvi, saia, moosi ja juustu võtta. Mina ostsin teel õnneks endale risifruttit ja ühe võileiva.
Wednesday, August 20, 2008
(diatom.df)/rowSums (diatom.df)/100
Ümbruses olen leidnud ka häiriva elemendi - üle maja laskuvad lennukid. Muidugi, Bergeni lennujaam on 7 minuti autotee kaugusel! Aga peavad nad siis nii otse üle katuse pläristama...
Õhtusöök oli väga peen, selline fursett-laud, kus igasugu peened ja vürtsikad road. Loodame, et minu lihtne maainimese keha neid ka välja kannab...:S
Tuesday, August 19, 2008
(ja nüüd kõik korraga...) Bergen, tervist!!!
Teekond oli muidugi pikk, läbi Oslo (ja selle eriti igava ning PIKA lennujaama). Lendan Norra odavlennufirmaga, mis tegelikult ajab natuke hirmu ka nahka. Oslo-Bergen liinisõit jäi hiljaks, sest kontrolliti mootoreid. Laskumise ajal hakkasid masinad podisema ning stjuuard hõikus närviliselt mikrofoni: Please, keep seated! Aga lennuki pealt Bergeni maandumist vaadata on vägev... Lennukast Espegrendi sõitsin taksoga, 122 kohaliku leud. Tegelikult olin valmistunud hullemaks. Lennujaamas seirasin "aklimatiseerumise" mõttes hindu. Vana hea Norra! Täidisega sai, 59 NOK. Salat plastkarbis, 79 NOK. Mina omastasin pooleliitrise piimapaki (13 NOK) ja kulistasin alla.
Saabusin siis ca 2130 taxiga treppi. Uurimisjaam, my ass! Oleks Eestis pooltki sellised! See on pigem nagu suur suvila + hostel + restoraniköök! Asub muidugi fjordi kaldal, ca 25 m imeilusa kaljusaarekestega laheni. Käisin ka õhtusel jalutuskäigul, nii vaikne...
Homme läheb lahti ajude **** ja ülehomme õhtul peaks ka ettekande tegema...mida tuleb kuulama minu Iidol (oi-närviline-lugu :))
Sunday, August 10, 2008
Päikesekreemi lugu
Nõuanne noortele, mis nagu nooruski, on juba ette kasutuks määratletav
Kasuta alati päikesekaitsekreemi.
Kui ma võin anda Sulle ainult ühe nõuande tuleviku tarvis, siis päikesekaitsekreemi kasutamine olekski see. Pideva päikesekaitsekreemi kasutamise hea mõju on tõestatud teadlaste pikaajaliste uuringute käigus. Samas kogu minu järgnev jutt põhineb ainult minu enda käänulisel elukogemusel. Jagan Sinuga oma kogemusi kohemaid...
Naudi oma nooruse ilu ja jõudu. Samas, vahet pole - Sa ei suuda märgata oma noorust ega selle ilu enne, kui see on kadunud. Aga ma luban Sulle, et 20 aasta pärast Sa vaatad oma fotosid ja meenutad, kui palju võimalusi seisis sel ajal Su ees ja kui suurepärane Sa siiski välja nägid. Sa ei ole nii paks, kui Sa praegu ette kujutad!
Ära muretse oma tuleviku pärast. Või, noh, muretse, aga pea meeles, et muretsemine on sama tulemusrikas, kui püüe lahendada matemaatikaülesannet nätsu närimise teel. Tõelised mureallikad kalduvad olema asjad, mis kunagi ei turgata Sinu murelikku meelde, asjad, mis ilmuvad Su teele mõned hallil teisipäeva pärastlõunal.
Tee iga päev ühte asja, mis Sind hirmutab.
Laula.
Ära ole hoolimatu teiste inimeste tunnete suhtes. Ära käi läbi inimestega, kes on hoolimatud Sinu tunnete suhtes.
Kasuta hambaniiti.
Ära raiska oma aega kadedusele. Mõnikord oled sa esirinnas, mõnikord tagareas. Teekond on pikk ja lõpus oled Sa silmitsi vaid iseendaga.
Pea meeles komplimendid, unusta ära solvangud (kui Sa sellega hakkama saad, õpeta mullegi).
Hoia alles oma vanad armastuskirjad. Viska ära oma vanad pangaväljavõtted.
Ole paindlik.
Ära tunne end süüdi, kui Sa ei tea täpselt, mida Sa oma eluga tahad peale hakata. Paljud huvitavad inimesed, keda ma tean, ei kujutanud samuti 22-aastaselt ette, mida nad oma eluga tegema peaks. Mõned kõige huvitavamad 40-aastased ei tea seda siiani.
Tarbi ohtralt kaltsiumi. Hoolitse oma põlvede eest, Sa tunneksid neist suurt puudust.
Võibolla Sa abiellud, võibolla mitte. Võibolla Sulle sünnivad lapsed, võibolla mitte. Võibolla Sa lahutad neljakümneselt, võibolla Sa tantsid tibutantsu oma 75. pulmaastapäeval. Mis iganes ka tulgu, ära hõiska liiga valjusti, aga ära süüdista end samuti. Kõik Sinu valikud on õnnega pooleks - nagu kõigil teistelgi.
Naudi oma keha. Kasuta seda kõikvõimalikel viisidel. Ära karda oma keha ega seda, mida teised inimesed sellest küll mõtlevad. See on Sinu kõige laiahaardelisem instrument üldse.
Tantsi, kasvõi oma elutoas.
Loe eeskirju, isegi kui Sa ei plaani neid järgida. Aga ära loe moeajakirju, need ainult sisendavad Sulle tunnet, et Sa oled kole.
Õpi tundma oma vanemaid, Sa ei tea kunagi, millal nad lahkuvad jäädavalt. Ole hea oma õdede-vendade vastu, sest nemad on Sinu parim ühenduslüli minevikuga ja te jääte terveks eluks kokku.
Lepi, et sõbrad tekivad ja kaovad, peale nende mõne olulise, kes jäävad Sinuga. Püüa täita lünki oma geograafia- ja elustiilidetundmises, sest vanemana vajad Sa aina enam inimesi, kellega tutvusid noorena. Ela veidi New Yorgis, aga lahku enne, kui Sa kalgistud. Ela veidi Põhja-Californias, aga lahku enne, kui Sa vedeldud.
Reisi.
Lepi veel mõnede vaieldamatute tõdedega: Hinnad tõusevad. Poliitikud on litsid. Ja ka Sina saad vanaks.
Ja kui Sa oled vanaks saanud, siis Sa kujutled, nagu Sinu nooruses oleksid hinnad olnud taskukohased, poliitikud ausameelsed ning noored olid vanemate suhtes aupaklikud.
Ole aupaklik oma vanemate suhtes.
Ära oota, et keegi Sind aitaks. Võibolla Sul on fond. Võibolla Sul on rikas abikaasa. Aga Sa ei või kunagi teada, millal need võivad ammenduda.
Ära mässa liiga palju oma juustega või 40-aastasena Sa näed välja nagu 85-aastane.
Kaalu, kelle nõuandeid Sa kuulad, aga ole kannatlik nendega, kes enda oma pakuvad. Nõuanne, see on omamoodi nostalgia vorm. Nõuanne püütakse välja mineviku prügikastist, pühitakse puhtaks, inetud osad värvitakse üle ja kogu krempel taastöödeldakse väärtuslikumaks, kui see algselt oligi.
Aga minu päikesekreemi-soovitust võite ikkagi uskuda.
Thursday, August 7, 2008
Nüüd, kui ma päris linnast natuke eemale kolin, oleks auto igati asjalik kodumajapidamismasin. Samas üritan mitte liiga lootusrikas olla: räägivad hirmulugusid eksamist, eriti sõidueksamist. Esimesel korral, väidetavalt, pidi Tallinnas läbi saama alla poole proovijatest. Üks võimalusi pidada olla mõnda teise linna eksamit tegema sõita, aga selle kohta sahistavad, et kohalikele meeldib ka pealinlasi nöökida. Kuidas on lood, huvitav, meelehea süsteemiga?;)
Thursday, July 31, 2008
pärija
Wednesday, July 30, 2008
üle mõne aja
Friday, June 27, 2008
luuser vana sirbiga
Kas oleks lahenduseks reeglite eiramine? Konflikti puhul on alati küsimus taustsüsteemis (okei, tegelikult on nii igal juhul). Eriti eetilises taustsüsteemis ning reeglite kogumis, mille sees käitutakse ning mida grupp (?) õigeks peab. Sellepärast ei saagi olla lahendust kahte erinevat taustsüsteemi omava osapoole tülile. Sest pole võimalik kokku leppida, mis on nn. õige (okei, ma tean ju samuti, et mingit "õiget" pole tegelikult olemas). Teadagi, tõde ja õigus ja muud klisheed. Püüan konstrueerida mudelit antu käitumise rakendamiseks. In progress...
Miks on minus ikka ja jälle kahtlused? Ma kaalun nagu kehvalt taadeldud instrument ega suuda kuidagi oma neetud osutit skaalal paigale sundida. Minus on halvad mälestused ning kurjad eelaimused - kas siis selliselt põllult saab kasvada haruldane õis? Küsimus on ikka ja alati usalduses. Kas ma julgen mõelda usalduskriisile? Mulle on öeldud, et antud olukorras head lahendust polegi. Peaasi, et ennast lolliks ei tee (vähemalt mitte väga hullusti, selline minu tavapärane on lubatud ning peaasi, vältimatu).
Mind vaevab kadedus inimeste suhtes, kellel on elu. Nad armastavad midagi, teevad midagi ja ehk on neil ka eesmärk. Minul on ka eesmärk, aga ma ei liigu enam. Ma olen kuradi tühi kest ja ainult kadedust täis. Sest teistel inimestel on sisu ka. Ma olen kurblik fassaad, mis kõigub tuules. Tuul, vaadake, on viimasel ajal tugevnenud ega puhu enam ainult läänest, vaid igast ilmakaarest. Ma peaksin rohkem lugema. Tahaksin lugeda Õnnepalu uut raamatut. Tema luule ja raamatud ja esseistika on mulle peaaegu alati väga peale läinud. Ta nagu mõtleks nendest samadest asjadest, nagu mina ja erinevalt minust, suudab neist sujuvalt kirjutada ning ka teistele inimestele näidata. Üldinimlikkus. Otsimine. Rännak. Sõnatu palve, mida välja ei öelda. Peaksin lugema rohkem kristlikke tekste (vanemaid, st, nt Augustinust vms). Tahan hinges rännata Pühale Maale (mis ei asu meist idas...). Võta jalast oma kingad, sest püha on maa, millele sa astud!!! Minusugused sinna muidugi ei astugi, sest ideaalideta inimesi ega neid, kes enam lunastuse võimalikkusse enam ei usu, sinna ei lasta. Isegi kaugelt ei näidata.
Pea valutab kohutavalt, nagu alati, mõeldes asjadele, millele ei tohi mõelda.
tööpilgud
Thursday, June 19, 2008
krja-krja
Pärast käisime ja austasime oma kohalolekuga ühte Tartu pitsakohta. Kuulasin huviga uusi ühikauudiseid - selgub, et majja on toodud (vähemalt osadele korrustele) uued pliidid! Kas nad ei hakkagi siis viimaks vrakki maha tõmbama?!
Wednesday, June 18, 2008
kuhu edasi
Seda kõike muidugi sel puhul, et märkida pööret minu elukorralduses. Kas see pööre saab olema hea või halb, ei hakka ennustamagi. Tean vaid, et see oli vältimatu. Nostalgia on hetkel suur, meenutan, KUI õnneliku ning vabanenuna ma end neli aastat tagasi tundsin! Hirm tuleviku ees on samuti inimlikult mõistetav. Näen mõttes puud, mille juured on kuivamas ega suuda enam kehandit püsti hoida...kas ka minu jõud on raugemas?
Wednesday, June 11, 2008
Stress on saavutanud uskumatu raskusastme. Jagada ka kellelegi pole, peab ainult samamoodi peeglisse vaatama ja välja elama. Isegi ujuma ei taha minna (ega ei saaks ka, jalg on katki ja sõrmedel värsked põletushaavad). Probleemid-probleemid-probleemid. Püüan teha nimekirja, kuidas neid lahedada. Kõige suurem laheneb ise, paari nädala pärast. Lubasin arstidele olla korralik ja võtta rohtu ja puhata ja olla normaalne - diil. Suvel lubasin metsas mustikaid korjata talveks sügavkülma ja silmaharjutusi teha. Kordusanalüüsidele lubasin minna õigel ajal. Maal (mõlemis) olen lubanud ohjeldamatult rohida ja kasta ja kõiki töid teha. Kodus lubasin remondil silma peal hoida. Juhendajatele olen lubanud hakata artikleid kirjutama ja dateerimistega tegelema ja isotoopanalüüsiga ka. Proovid ootavad! Suvetööl olen graafikusse kantud (p...sse see jaanipäev ja kõik alkot lakkuvad eestlased ja sõnajalaõied ja muud nilbused). Panin ennast autokooli kirja ja lubasin sügiseks load ära teha. Esimesel võimalusel lubasin hakata uuesti trennis käima. Kas lubate ehk mul vahelduseks hulluks minna?
hullumas
mõttetu rõve
tahaks kividega
vigaseks visata end,
et kuju
kajastaks mõtteid
tsemendis lõppenud lend
Sunday, June 1, 2008
samblasõps
Ööbisime toredas kohas, Kerepäälse turismitalus. Pole küll euro, kuid pererahvas on sõbralik ja jutukas. Toit oli samuti suurepärane, seda enam, et sai ka juurde küsida! Tõmbenumbriks oli üks pere lemmikloomadest. Esitan nimistu, vali õige: kodukass, bernhardiin, kuningboa. Kuna mina palusin end panna võimalikult üksildasse tuppa, et ma saaks eriti kedagi segamata õhtul lugeda jms, jäi mulle veetlev võimalus magada voodis, mille jalutsis oli pleksiklaasis uksega kapp. Kapi sees elas üle kahe meetri pikkune boamadu Seeba. Tegin talle pai ka. Öösel oli loomake rahulik, natuke krägistas ringi oma roomamispuu otsas.
Tore oli külastada paljandeid. Käisime päris mitme "müüri" ääres, ehkki Härmä ülemisele ei jõudnudki. Piusa koopad on tuksi keeratud, eurorahadega. Ehitatud mingi jube pleksiklaasist putka, kust peaks teoorias turistid hakkama sisse minema. Kuna koopale operaatorit (seisis tulbal kuulutuses) pole leitud, siis on koopad kinni! Nii oligi, kõikvõimalikud avad olid kinni müüritud. Õnneks meie giid teadis ka teisi koopaid säälkandis, niiet pime koopaelamus oli kindlustatud. Minu üllatuseks tundub, et inimesed kardavad nii madusid, kui koopaid.
möödunud on päevad...
muide, sain viimaks ka Collegium Maiuse ära nähtud. Asjalik koht, aga giid oli kohutav. Aktsent puukõrgune ning ammendamatu varasalv mittenaljakaid nalju. Tagasisõit Poolast oli samuti kohutav. Kuskil Katowicest paarkümmend km otsustas Eurolinesi buss otsad anda ning istusime ja ootasime 3 h asendusbussi. Terve öö meid solgutati bussilt bussile, niiet Tallinna jõudsime neljanda raudse sõbraga alles! Kogu aeg oli hirm, et unustan öösel ümberkolimisel midagi maha...tundub, et läks siiski õnneks.
Mõneti juba praegu igatsen tagasi. Need viimased kaks Poola kuud olid helged. Hea materjal nostalgiaks.
Eesti on kohutav nagu tavaliselt. Töö-töö-töö-töö-(töö).
Monday, May 12, 2008
noppeid siit-ja-sealt
Tsitaat Laura kirjast: "Ahoi!Ma jõudsin mõni päev tagasi selgusele, miks siin kohalikult aeg-ajalttere ütlevad. Die Ehre (või Habe die Ehre) tähendab mul on au." Säh sulle siis kooki moosiga!!
Krakowi akustiliseks nuhtluseks on muidugi tänava-akordionimängijad. Mõned on eriti ettevõtlikud ja ronivad trammi ka mängima. Paar korda olen ma näinud ühte tüdrukut, kes on ilmselgelt koolikohustusest kõrvale hoidja ning lisaks ei oska ka pilli mängida :S Täna kostsid nii helged helid, et ma lausa üllatusin. Tõsi, mängija oli teine, süsimustade juustega meesterahvas. Ma lausa oleks tahtnud talle ilusa mängu eest zlotikese anda, aga selgus, et raha ei kogu mitte tema, vaid väike poisike. No pagan, miks peab lapse kerjama õpetama... Igaljuhul, peale seanssi istus mees toolile ja hakkas võõras keeles mobiiliga kõnelema.
Üldiselt ma teadsin, et millega on tegu ning seetõttu väga koledasti ära ei ehmatanud. Võtsime giidiga tuuri ning enne seda oli ka film. Giidiga käisime barakkides, kongides, gaasikambris ning sõitisme hiljem bussiga ka Birkenau poolele. Barakkides olid eksponaadid, nt 2000 kg naistejuukseid, mis lõigati kas elavatelt enne gaasitamist või laipadelt. Juustest tehti kangast, need 2000 kg jäid kasutamata, kuna liitlased tulid peale. Või mägi erinevaid proteese (laipadelt), kunstkäsi,- jalgu, korsette jms. Irooniliselt olid paljudki neist saadud Esimeses ilmasõjas – Saksa poolel võideldes... Pildid lastest, keda kasutati meditsiinikatsetel, peamiselt 7 – 8 aastased lapsed, kelle olemasolu kõrgpunktiks sai nende lahkamine... Sissetulnud vangid kas jaotati: tugevamad tööle, kasutud gaasikambrisse või sõidutati kogu rongitäis kohe gaasikambrisse. Riided, jalatsid ja muu maine vara võeti ära enne gaasitamist, pärast lõigati maha juuksed ning tõmmati välja hambad. Tuhk jaotati ümbruskonda laiali ning kondid purustati spetisaalse purustajaga. Laagri peamine probleem oli kremeerimisahjude vähene võimsus. Kui gaasitada sai ca 300 inimest 10 – 25 minutiga, siis kuhu panna laibad? Birkenausse ehitati pidevalt uusi ning võimsamaid ahjusid, kõige suurem jäi küll lõpetamata. Gaasikambrisse visati laest Zyklon B-d ja oodati pool tunnikest. Gaasikambrist oli ehitatud väikesed rööpad ahjusuude suunas, peale õhutamist pandi laibad raudkärule ning sõidutati ahju. Hiljem ei viitsitud käruga tseremoonitseda ning laibad lihtsalt lohistati peale kontrolli ahju. Muidugi oli ka hukkamisnurgake mahalaskjatele ning poomiskoht mässuliste vangide tarvis. Õigluse huvides on administratsioonimaja kõrval veel üks võllas – sinna tõmmati peale tribunali laagri juhataja.
Meie grupp (inglise-prantsuse-eesti-iisraeli) oli suhteliselt tasane. Meie suhtlesime mõlemad giidiga. Madisele ei meeldinud asja ebaefektiivsus (miks tappa inimesi, keda sa võid tööle panna?), lisaks tõmbas paraleele gulag-iga ning arvas, et ka sinna kuluks selline muuseum ära. Mina sain aga päris halba kirja, sest avaldasin arvamust giidi pateetilise lause peale, et kõik selle hirmsa kuriteo on teinud sakslased. Mina leidsin, et mitte niivõrd saklsased, kui natsid. Miks süüdistada tervet rahvust ühe kildkonna roimas? Giid pahandas ja ütles, et Saksamaal oli 8 miljonit natsi. Kui see oligi nii, siis võrreldes Saksa rahvaarvuga pole seda isegi mitte kolmandik...Lisaks oli ka sakslaste hulgas küllaldaselt teisitimõtlejaid ning enamik isegi ei teadnud koonduslaagrite olemasolust. Samasuguse üldistava paralleelina võiks öelda, et kõik venelased on kommaritest sead. Ei ole ju. Kommunismi kirves tegi esimesed karmid harvendused just vene intelligentsi seas.
mägine zakopane
sekeldused kesk-euroopas
Ööbussiga naasime Krakowisse, buss oli jälle puupüsti täis.
lugu retkest madrjarimaale vol 2
Pealelõunal uitasime veel natuke ringi ning õnnega pooleks leidsime toreda söögikoha, restorani, kus kõik toidud olid paariks päevaks poole hinnaga! Väga tore koht, ehkki nime enam ei mäleta. Spetsialiteet oli käsnakook (sponge cake), segu biskviidist, mannast ja sulatatud shokolaadist. Käisime õhtupoole ka Budapesti suurima, Milleeniumi monumendi juures, mis kujutab Ungari ajaloo suurkujusid poolringis seismas. Õhtul ostlesime natuke ning pidime kasutama Keleti valuutavahetuse teenuseid (EI soovita üldse, parem on enne Ungarit raha ise ära vahetada. Lisaks sellele, et pidevalt käisid pinda ebaseaduslikud kujud, kelle eest kõik broshüürid hoiatavad, oli ka valuutavahetus mööda. Ei tunnistanud ID-kaarti kui dokumenti, ei olnud kuulnud riigist nimega Eesti, vahetas vale summa raha ning PIN-masina karbikaane pidi Madis kääridega lahti keerama, kuna võti oli kadunud). Veinihinnad on Budapestis odavad. Negatiivsena võib märkida suurt kerjuste ning kodutute arvu. Üldse oli tänavatel päris palju inimesi, kes mitte midagi ei teinud,vaid vahtisid möödujaid. Kahjuks peab ka ütlema, et linn oli räpane ning sõna otses mõttes täis lastud. Eriti karm oli minna jalakäijate – või metrootunnelisse. Majad, ka kesklinnas, olid räämas. Naljaga pooleks arutasin, et raske on uskuda, et ungarlased peaksid olema ajalooliselt seotud soomlaste või eestlastega (kes siiski on suht korralikud rahvakillud). Tegemist peab olema Türgi mõjudega! Vastuargument Türgi võtmiseks EL-i, mis siis küll saab, kui kogu Euroopa selliseks muutub??!!
lugu retkest madjarimaale vol 1
Laupäev oli aga Poola konsitutsioonipäev ja hommikupoole oli linnas väljas ka paraad. Nii edevad vanaaegsetes mundrites ratsaväelased kui vanad sõjaveteranid kui teised väärikad linnakodanikud. Teeksin tasuta reklaami ka meid Ungarisse ja Viini sõidutanud bussifirmale – Orangeways (www.orangeways.com). Moodsad bussid, hea teenindus ning võrreldamatult odavad hinnad! Näiteks Budapestist Viini maksis bussipilet 6 eurot. Bussis olid lcd ekraanid dvd-de jaoks, jagati tasuta kõrvaklappe raadio/dvd heli kuulamiseks ning tasuta sooja jooki (kakao oli kusjuures täiesti hää). Ei anna ühele teisele, suurele, Euroopat läbivale bussifirmale näolegi. Näiteks selgus, et viimatimainitu bussidel on liikuv graafik ning tegeliku marsruudi otsustab bussijuht. Mistõttu minu esilagne plaan tulla tagasi Bratislava kaudu muundus Viini-reisiks. Õhtuks jõudsime Budapesti. Hakkasime hosteli poole orienteeruma ning tõeliseks abiks oli minu GPS (telefonis). Ostsin ta kunagi õilsa eesmärgiga kasutada spontaansetel välitöödel (tulekahjude asjus), kuid reaalselt olin paar korda naljaviluks Tallinna tänavatel ringi käinud. Lisaks ma ei teadnudki, et tal oli kaasa antud Kesk-ja Ida-Euroopa kaart. Oi kuidas kulus ära J Niisiis jõudsime ca 22.45 tänavale, kus oleks pidanud asuma meie öömajake. Mida aga polnud, oli sellele viitav silt! Oli 24h pood, aga sealtki ei saanud targemaks. Õnneks mulle meenud kirjeldusest, et kohta ongi raske leida ning asub korrusmaja kolmandal korrusel. Minu reisikaaslane hakkas juba ärevuse märku ilmutama, kui leidsin viimaks ühe ukse kõrvalt domofoni peale kleebituna pisipisikese hosteli sildi. Kergema südamega andsime kella ja marssisime üles. Madis polnud kunagi varem hostelis olnud ja mina ainult korra, Bornholmi saarel. Niisiis ei osanudki midagi oodata. Esialgne pilk oli küll ehmatav – ma arvasin, et oleme kellegi koju sattunud. Vastuvõtjaks oli keegi unise pilguga koduriietes ungari noormees, kes vaatas kiindunult telekat. Meie tuba oli samas täiesti stiilne, värviliste seinte ja vanaaegsete litodega.
Monday, April 28, 2008
Tegus nädalavahetus
Ja muidugi ma kohe pean oma rõõmu jagama, et sain oma seminari peetud! Jeeeeee.
Külaline Viinis vol 2
Viin rattalt (õnneks siiski vaaterattalt)
Taustal väidetavalt ilus ja väidetavalt sinine...
Schönbrunnis
Schönbrunni aiad. LLL ehl Leia Leeli Labürindist!
Viini loodusloomuuseumis. Vaat kui ilus seinamaal seal! Mis krõbin see seal seljataga kostis?...
Õhtusöögi magusaks keetis Laura knödleid – umbes nagu moosiga klimp. Peale keetmist tuli neid veel suhkrupurus veeretada ehk „waltzerdada“. Tagasisõit oli hädine, köhisin 7 h, nii et üldse suu kinni ei seisnud ja ma usun, et terve bussitäis rahvast vihkas mind. Sry, folks.